2024

Festival “Na sopstveni pogon” ove godine slavi svoje deseto jubilarno izdanje nakon četrnaest godina postojanja. Ovaj značajan jubilej donosi bogat i raznovrstan program umetničkih sadržaja i aktivnosti, koji će se odvijati u sedam gradova: Markovac, Subotica, Užice, Vršac, Pančevo, Zrenjanin i Smederevo.

Program festivala je započet u julu u Markovcu javnim čitanjem poezije ispred doma kulture, nakon što su održane radionice koje su vodili Sklopka iz Kragujevca i SKC Markovac. U avgustu, dom za nezbrinutu decu Spomenak u Pančevu je dobio novi mural zahvaljujući saradnji Elektrike,  Udruženja 20 hrabrih žena, Media nove i štićenika doma.

Tokom septembra, festival nas vodi u Suboticu i Vršac, gde se održava program “Od granice do granice,” koji prikazuje alternativnu kulturnu scenu tih gradova. Svakog vikenda u Subotici biće organizovan različiti događaji.

Veliki deo ovogodišnjeg festivala fokusira se na rad sa mladima kroz edukativne programe,

 

Program

20.7.2024. 18-20h

“Nicanje poezije”

Dom kulture Markovac

Organizacije:Kolektiv SKLOPKA i SKC Markovac

NICANJE POEZIJE je program koji razvijaju kolektiv SKLOPKA i Seoski kulturni centar Markovac. Glavna aktivnost programa će se odigrati u Markovcu u cilju decentralizacije kulture kako bi učinila dostupnim radionice kreativnog pisanja poezije i govorenja stihova na području jednog manjeg mesta kakvo je Markovac ali i svim zainteresovanima iz okolnih mesta.

Javnom čitanju poezije u julu će prethoditi Biblioterapijska radionica (bazirana na već postojećoj poeziji, po izboru biblioterapeutkinje Aleksandre Miladinović iz SKC Markovca), radionica govorenja poezije, a potom radionica situiranja (govorne) poezije u (scenski) ambijent sa profesorom Radivojem Dinulovićem i članovima SKLOPKE i SKCM.  Zatim će članovi SKLOPKE održati radionice pisanja poezije (kako klasične, tako i vizuelne).

 

20-22.8.2024.

“20 hrabrih žena i štićenici doma za nezbrinutu decu Spomenak oslikavaju mural”

Dom za decu bez roditeljskog staranja “Spomenak”, Pančevo

Organizacije: Udruženje “Elektrika”, neformalna grupa Dvadeset Hrabrih Žena, Dom za decu bez roditeljskog staranja “Spomenak” Pančevo, MediaNova, Šabac

Nastavak prošlogodišnjeg procesa participativnog oslikavanja zidova u domu za decu bez roditeljskog staranja “Spomenak” u Pančevu, kada je oslikan jedan deo zida u dvorištu. Ova akcija se pokazala veoma dobrodošla kako od samih štićenika Doma tako i samog kolektiva ove ustanove, sa sjajnim rezultatom na koji su svi bili ponosni. Ove godine se nastavlja proces, kroz koji se mladi, fokusom na strit art i likovno izražavanje, na bezbednom polju igre i slobodne ekspresije uče metodama konstruktivne komunikacije, konstruktivne interakcije sa različitošću mišljenja i perspektiva, komunikaciji u tolerantnom maniru, pregovaračkim veštinama i odgovornosti koju podrazumeva simboličko “vlasništvo/ownership” nad procesom dizajna murala i same implementacije istog u njihovom životnom prostoru. Ove komunikacijske veštine su esencijalne za njihovo dalje snalaženje u životu van ustanove, u školi, na poslovima, itd, a nemaju mnogo prilike da se vežbaju u tome.

 

7, 13, 21, 27.9. 2024.godine

Od granice do granice

Prostorije udruženja Hardwired, Subotica

Organizacije: Tačka susretanja i TV Krpelj

Program “Od granice do granice” predstavlja alternativnu kulturnu scenu Subotice i Vršca, dva pogranična vojvođanska grada, dve sredine koje su bile van centra kulturnih dešavanja tokom osamdesetih i devedesetih godina 20. veka, a koje su se povezale polovinom devedesetih godina bez posredovanja iz velikih kulturnih centara i uspostavile kreativnu saradnju koja traje i danas. Centralna ličnost ovakvog načina povezivanja i saradnje bio je spiritus movens subotičke fanzinske scene Mirko Stoilkov – Mirčez (1965-2014), koji je imao ogromnu biblioteku fanzina i drugih nezavisnih izdanja u svim umetničkim medijima sa svih krajeva ex-Yu prostora i iz inostranstva, ovaj događaj bi bio omaž njegovom nemerljivom doprinosu u razvoju nezavisne umetničke scene u regionu.

Tokom programa subotička publika biće u prilici da vidi izložbu stripova i ilustracija autora iz Subotice i Vršca, nastalih u svakom gradu pojedinačno, nezavisno od drugog, kao i u međusobnoj kolaboraciji, uz prezentacije njihovih fanzina. Takođe, planirane su i projekcije dokumentarnih filmova u produkciji TV Krpelj o fanzinskim i strip scenama dva grada, nakon kojih će biti održani razgovori sa učesnicima i autorima, prezentacije novih fanzina, kao i strip radionice namenjene mladima iz Subotice i drugim zainteresovanima.

Akteri nezavisne strip i fanzinske scene Subotice i Vršca su bili i muzički aktivni, što će takođe biti predstavljeno tokom programa.

“Od granice do granice” biće realizovan u partnerstvu sa subotičkim udruženjem Hardwired, koji poseduje potrebnu infrastrukturu i opremu za realizaciju projekta, kao i kontakte sa lokalnom publikom i učesnicima radionica. UrLiK je drugi partner na projektu i njegova uloga je pomaganje u selekciji materijala iz Subotice, kao i povezivanju sa aktuelnim fanzinašima.

Program ima za cilj predstavljanje nezavisnog stvaralaštva na polju stripa i ilustracije van centra i ohrabrivanje mlađih generacija na beskompromisno i autentično izražavanje sopstvene kreativnosti.

 

ZAJEDNO, RAZLIČITO, ZA JEDNO

KC Zrenjanin i Klara i Rosa

Udruženja: CEKOM i Klara i Rosa

Ovim projektom, kroz razmenu iskustava u primeni kreativne drame i pozorišta u obrazovanju i radu sa decom starijeg osnovnoškolskog uzrasta se jača veza dramskih pedagoga CEKOM-a iz Zrenjanina i “Klare i Rose” iz Subotice.

Značaj rada sa decom i mladima primenom kreativnog dramskog procesa potvrđuje se dugogodišnjim radom obe organizacije.

U okviru projekta će se održati tribine i radionice sa mlađim tinejdžerima, koje će u Zrenjaninu voditi umetnici iz Klare i Rose, a u Subotici dramski pedagozi iz CEKOM-a. To je prilika da vidimo kako jedan metod, realizovan u različitim formama, može dovesti do istog cilja.

Predstava “Marionete”, koju će u Subotici izvesti članovi starije grupe CEKOM-a biće kruna ovog projekta i dokaz neophodnosti primene ove metode u radu sa decom i mladima.

U projekat će biti uključeni mlađi tnejdžeri, mladi, odrasli (prosvetni radnici, umetnici, roditelji, mediji…)

 

18-20. 10 i 16. 11

POKRENI EHO – multimedijlane radionice

Tačka suretanja, Vršac

Organizacije: Satibara i Tačka susretanja 

„Pokreni eho” je program multimedijalnih radionica koje će se održati u Vršcu, a realizuju ga Satibara iz Beograda i Tačka susretanja iz Vršca. Namenjen je srednjoškolcima, a u okviru različitih umetničkih formata učesnici će moći da se bave svojim emocijama, interakcijama i potrebama, u kontekstu  društvenih okolnostima. Materijali nastali u ovom participativnom procesu predstavljaće umetnički eho njihovih osećanja, a dalje će moći da odjekuje na multimedijalnoj izložbi u Tački susretanja, koja će biti otvorena 16. novembra.

Radionice će se održati od 18. do 20. oktobra, uz prateći filmski javni program, a vodiće ih članovi Satibare, dok će članovi Tačke biti lokalni koordinatori, domaćini radnog prostora i organizatori izložbe.

 

IZVNUTE PRIČE – performansi i radionice za decu

Kulturni centar Zrenjanin

11.10. 2024.

Grupa „Hajde da…“ i CEKOM 

Performansi za decu “Izvrnute priče” su bazirani na nekim od poznatih bajki, ali u ovoj verziji glavni junaci dolaze iz neke osetljive grupe. Tako u priči o Snežnoj kraljici – Gerda je devojčica sa Daunovim sindromom, a u priči o Pepeljugi – ona je devojčica sa invaliditetom koja koristi štake da bi se kretala. Ove junakinje pokušavaju da nađu izlaz iz izazovnih situacija koristeći svoja specifična životna iskustva,  koja su upravo nastala kao deo njihove društvene marginalizacije.

Ove priče su pretočene u dva performansa koji kombinuju audio pripovedanje, glumu, savremeni ples, interaktivne igre, kostime, muziku i dizajn svetla.

Oni su namenjeni deci mlađeg osnovnoškolskog uzrasta, a u određenim delovima izvođenja njima se nudi mogućnost uključivanja kroz interaktivne aktivnosti koje su u direktnoj vezi sa tokom priče. Ova  izvođenja imaju karakter “relaxed performance” (koncept u kome su reakcije publike prihvataju i koriste se za nastavak izvođenja), te su po svojoj prirodi uključujući za decu sa razvojnim teškoćama. Tokom izvođenja će biti obezbeđen prevod na srpski znakovni jezik.

Nakon performansa, deca će kroz kreativnu radionicu i sama imati priliku da kreiraju neke svoje priče i tom prilikom mogu da ih snime pomoću posebno dizajnirane mobilne aplikacije Twisted Tales.

 

Autorski tim i tim realizacije:

Marko Pejović – koncept i dramaturgija performansa

Grupa “Hajde da…” – produkcija

Anđela Žugić, Ana Obradović, Miloš Janjić, Isidora Poledica – koreografija i ples

Boris Čakširan – kostim i rekvizita

Aleksander Zain – dizajn svetla

Relja Petrović – zvuk

Smiljana Tucakov – koordinacija za Zrenjanin

Tanja Ćirić i Dušan Kalejski – voditelji radionica

 

PODRUČJE SA SIGNALOM 

novembar/decembar

Užička gimnazija

Udruženja: Jednostavno rečeno i Užička književna republika

PODRUČJE SA SIGNALOM realizuju kolektiv JEDNOSTAVNO REČENO I UŽIČKA KNJIŽEVNA REPUBLIKA (pri  Užičkoj gimnaziji) kao pilot projekat koji testira mogućnosti kreativne saradnje kolektiva sa školama u gradovima u Srbiji i regionu. Istražujući i promišljajući značaj nekadašnjih giganata (značajnih fabrika i preduzeća u svom gradu) – srednjoškolci, kroz bavljenje regionalnom literaturom koja kao jedan od segmenata ima i industrijsko nasleđe Jugoslavije, kao i kroz intervjue sa starijim sugrađanima -sagledavaju njihovu ulogu u formiranju identiteta grada. U isto vreme, kreiramo međugeneracijski dijalog između mlađih i starijih članova zajednice, kao i nastojanje da se, kroz taj dijalog, revalorizuju vrednosti  stvarane u socijalističkom samoupravnom sistemu SFRJ.

Kroz radioničarski rad srednjoškolci se upoznaju sa osnovama istraživačkih pristupa, a posebno sa korišćenjem fotografije, kao predloška za stvaranje daljeg narativa. U sledećoj fazi rada, srednjoškolci, zajedno sa profesorkama mentorkama i članovima kolektiva JEDNOSTAVNO REČENO osmišljavaju moguće forme prezentacije svojih mini istraživanja o industrijskoj baštini Užica.

 

OPOSUM

Kulturni centar Smederevo, KC Magacin, Beograd

Organizacije: PATOS, Mladi pozorišni ekperti

Program OPOSUM je zamišljen kao most između mladih koji gaje strast prema pozorištu. Mladi iz Smedereva, okupljeni oko pozorišta PATOS, i članovi grupe Mladi pozorišni eksperti iz Beograda, koju vodi organizacija Tri groša, kroz ovaj program će imati priliku da se upoznaju, razmene svoja iskustva, znanja i umetničke doživljaje.
Tokom dva vikenda u novembru, Eksperti će gostovati u Smederevu, dok će Patosovci uzvratiti posetu Beogradu. Ove posete biće organizovane kao jednodnevne ekskurzije sa bogatim radioničarskim programom, slobodnim vremenom i izvođenjem predstava. PATOS će predstaviti svoju produkciju “Una, -ae” dok će Eksperti izvesti izvedbeno predavanje “U našoj pećini”. Obe predstave su ishodi kreativno-istraživačkog procesa mladih.

UNA, -AE

Srednjoškolke su pokušale da istraže pojam idealnog u realnom svetu. Da pronaću svoj kutak. One kroz ovu predstavu osvešćuju sebe, svoj um, svoje telo, svoja osećanja. Pokreću važnu temu za jednu devojku koja pokušava da pronađe, i još važnije, posluša sebe. Publika je važan deo ovog sveta, pa samim tim ova imerzivna predstava otvara priliku za razmenu doživljaja sa mladim glumicama i tokom izvođenja.

Voditeljka procesa: Anđela Mladenović

Igraju: Milica Jeremić, Tijana Adamov, Sofija Simić, Milena Petrović, Sara Ilić

Muziku komponovala i izvodi: Jelena Ugrinić

U NAŠOJ PEĆINI

Predavanje “U našoj pećini” kroz ovu specifičnu scensku formu, istražuju se različita stanovišta na temu osude i odbrane umetnosti, uloge pozorišta u društvu, kao i drugi važni pozorišni pojmovi poput mimezisa, katarze, iluzije i drugih.

Voditeljke procesa: Ana Pinter i Ana Konstantinović.

Igraju: Aleksandra Bondžulić, Lena Veljanovski, Iskra Dilkić, Dušan Đorđević, Vladica Kljajić, Milica Krnjaja, Una Krstojević, Milica Lalić, Milica Milenković, Nataša Mojašević, Galina Nestorov, Marta Pavlović, Milena Radović, Anja Raškov, Maša Cvrkotić, Teodora Čubrilo.