2014

Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije organizuje od 31. oktobra do 2. novembra 2014. festival “Na sopstveni pogon” sa više od 20 događaja na deset lokacija, uključujući izložbe, predstave, performanse, prezentacije, video projekcije, razgovore i radionice. Kao i 2011. godine, kada je održan prvi put, festival “Na sopstveni pogon” obuhvata redovne programe članica NKSS, ali i nove sadržaje. Uz aktere sa beogradske nezavisne scene, u intenzivnom programu učestvuju i organizacije iz drugih gradova, koje borave u Beogradu povodom redovne Skupštine Asocijacije NKSS.

Na svečanom otvaranju festivala “Na sopstveni pogon” biće predstavljeno treće, specijalno izdanje magazina nezavisne kulture “Manek”, u izdanju NKSS. Predstavićemo i mapu savremene umetnosti “Contemporary Art in Belgrade”, nastalu u saradnji Remonta – nezavisne umetničke asocijacije i Austrijskog kulturnog foruma. Na deo bogate istorije članica NKSS podsetićemo video produkcijom “Abeceda nezavisne kulture” portala SEEcult.org, a video prezentacijom Poezinovog slem performansa “Ruka i glas”, naglasićemo važnost inkluzije u današnjem društvu.

Pridružite nam se! Pojačajmo pogon nezavisne kulture!

Program:

 

PETAK, 31. OKTOBAR

Kulturni centar Grad, Braće Krsmanovića 4

www.gradbeograd.eu

20:00 AiR program – Sakari Viika

31.oktobar – 6.novembar 2014.

Gost rezidencijalnog programa „Inspiracija Beograd“ KC Grada je finski fotograf i foto-reporter Sakari Viiku, koji od početka 80-ih godina 20. veka dokumentuje trenutke različitih umetničkih izraza (ples, pozorište, opera, performans, vizuelnu umetnost… ).

Gost rezidencijalnog programa „Inspiracija Beograd“ KC Grada krajem oktobra i početkom novembra je finski fotograf i foto-reporter Sakari Viku (Viiku). Posle izuzetno aktivnog leta kada je, u okviru „Frontiers in retreat“ programa, u rezidencijalnom programu KC Grada boravilo troje umetnika, a početkom oktobra seminar posetilo oko 80 gostiju, novembar je rezervisan za zanimljivog finskog fotografa koji od početka 80-ih godina 20. veka radi na sopstvenim projektima dokumentujući trenutke različitih umetničkih izraza (ples, pozorište, opera, performans, vizuelnu umetnost… ). Vika je od 2000. godine imao više samostalnih i grupnih izložbi u Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj i Mađarskoj. Od osamdesetih učestvuje i u interdisciplinarnim projektima, uključujući pozorišnu grupu Jack Helen Brut. Dobitnik je finske državne nagrade za umetnost (1985). Njegovi radovi nalaze se u kolekcijama Helsinki Art Museum, Jyväskylä Art Museum, Oulu Museum of Art, The State Art Collection Finland, Stoa the Cultural Centre of Eastern Helsinki, VB Photographic Centre…

 

*20:30 NA SOPSTVENI POGON – SVEČANO OTVARANJE FESTIVALA Asocijacije NKSS

Predstavljanje programa festivala Na sopstveni pogon, promocija specijalnog izdanja magazina nezavisne kulture „Manek“, u izdanju NKSS, i prezentacija mape savremene umetnosti „Contemporary Art in Belgrade“, nastale u saradnji Remonta – nezavisne umetničke asocijacije i Austrijskog kulturnog foruma. Deo bogate produkcije članica NKSS biće predstavljen video produkcijom „Abeceda nezavisne kulture“ udruženja SEEcult.org, kao i video prezentacijom slem performansa „Ruka i glas“ (10’25’’) udruženja Poezin.

Austrijski kulturni forum i Remont – nezavisna umetnička asocijacija predstavljaju mapu-vodič kroz izložbene prostore savremene umetnosti u Beogradu. U saradnji sa poznatom austrijskom ilustratorkom i grafičarkom Bjankom Čajkner  (Bianca Tschaikner), koja je uradila dizajn mape, području grada, koji su programski fokusirani  na promociju i afirmaciju recentne domaće i  inostrane umetničke produkcije. Vodič Contemporary Art in Belgrade obuhvata i listu prostora u kojima se povremeno održavaju  izložbe savremene umetnosti. Urađen je na  engleskom jeziku i prvenstveno je namenjen  gostima, ali i svim ostalim zainteresovanima  za programe i sadržaje savremene umetničke  scene.

http://maps-illustrated.blogspot.com/

www.remont.net

https://www.facebook.com/

AustrijskiKulturniForum

http://www.biancatschaikner.com/

 

22:00 Hajde bejbi, hodaj kao zombi

DJ dvojac Beogradski šlageri poziva na Halloween igranku „Hajde bejbi, hodaj kao zombi“, uz dodelu specijalne nagrade za najjeziviju, najinventivniju i najsmešniju retro zombi masku. Ulaz besplatan.

 

Kraljevića Marka 8

19:00 Nova kolekcija

Treći Beograd

http://novakolekcija.com

Zatvaranje izložbe – promocija onlajn publikacije (zbirke eseja, kritičkih tekstova i katalog radova) i perfomans Borjane Valcić „Muse me“

 

CZKD, Birčaninova 21

www.czkd.org

20:00 Promocija knjige „Sahrana jednog psa“ Tomasa Plecingera (Rende), u saradnji sa Gete institutom (Literarni kafe) i književnom mrežom Traduki

 

Le Studio, Venizelosova 42

www.lestudio.tk

20:00 Predstava „Transsibirska proza“

Režija: Žan-Batist Demarinji (Jean-Baptiste Demarigny)

Produkcija: Kroz prozor fabrika

Multimedijalna predstava „Transsibirska proza“ ukršta pozorište s pesmom, muzikom, kabareom, videom, pozorištem senki i lutkarskim pozorištem. Mnoštvom izražajnih sredstava ostvaruju se pozorišne, vizuelne, koreografske i muzičke harmonije poeme „Transsibirska proza“ Bleza Sandrara, koja predstavlja revoluciju u savremenoj književnosti, odu modernom svetu, brzom životu i mašinama. Sandrar je napisao tu poemu u doba futurizma, 1913. godine. Sledeće godine izbio je rat. Mašine su mlele ljude. Sandrar je u ratu izgubio desnu ruku, kojom piše.

U poemi „Transsibirska proza“, međutim, reč je o jednom drugom ratu. Godina je 1905. To je godina Prve ruske revolucije i rata sa Japanom na obali Pacifika. Blez, kome je tada bilo 16 godina, seda u voz, na put transsibirskom železnicom, sa krijumčarem nakita i Žanom, mladom francuskom prostitutkom. Putovanje će trajati više od tri nedelje, tokom kojih nam pesnik prikazuje težak život redovnih putnika, kartaške igre i klađenje, grupu drumskih (železničkih) razbojnika i alkoholičara, ljubavne igre s lakim ženama i naposletku ogromno zadovoljstvo u skučenom vagonu koje svako oseća. A voz nezaustavljivo juri ka Istočnom frontu, dok u suprotnom smeru prolaze vagoni puni ranjenika. Blez se ne postavlja kao pesnik. Sam život je krajnje poetično iskustvo. Poetski čin sastoji se u nabrajanju stvari. U unošenju u stihove sveta koji ga prevazilazi i koji ga izaziva. Snaga Sandrarove poezije leži u njegovoj sposobnosti da pronađe lepotu tamo gde ona počiva. A to podrazumeva i zastrašujuću lepotu rata.

Nezavisno pozorište Le Studio pokrenula je 2013. godine trupa Kroz prozor fabrika, a prepoznatljivo je po angažovanom repertoaru i intimnoj, neformalnoj atmosferi, koja se nakon predstava nastavlja uz opušteni razgovor sa umetničkim timom i dobrom muzikom.

 

Društveni centar Oktobar, Strahinjića bana 33

20.oktobar u Oktobru, izložba

20.oktobar – 15.novembar 2014.

https://www.facebook.com/zadruga.oktobar

Dokumentarna izložba povodom 70 godina od oslobođenja Beograda od okupatora.

 

Ulična galerija, Čavketov pasaž

https://www.facebook.com/UlicnaGalerija

Izložba #instagood #instacool #instalife Primoža Zorka

24.oktobar – 6.novembar 2014.

Prateći program 55. Oktobarskog salona „Stvari koje nestaju“

Izložba #instagood #instacool #instalife slovenačkog umetnika Primoža Zorka, deo pratećeg programa 55. Oktobarskog salona u Beogradu „Stvari koje nestaju“, predstavlja istraživanje fenomena univerzalnih fotografija; otkrivanje, analiziranje i vraćanje u kontekst.

Šta se dešava kada se univerzalna tema prikaže na neočekivan način? Da li su ove kliše fotografije trajno osuđene na odsustvo vrednosti? Mogu li one biti više od besmislenog dokumentovanja i glorifikovanja naših trenutnih života?

Primož Zorko (1983, Celje) školovao se na Arhitektonskom fakultetu u Ljubljani i Arhitektonskom fakultetu u Baskiji. Kasnije je usmerio rad na oblast grafičkog dizajna, ilustracije i fotografije. Posle rada u jednoj od najvećih reklamnih agencija u jugoistočnoj Evropi, Pristop (2011–2013), dobio je status nezavisnog kulturnog radnika i od tada radi kao frilenser. Pored komercijalnih, radi i na umetničkim projektima, a učestvovao je na brojnim izložbama dizajna i vizuelnih umetnosti, festivalima i bijenalima (Japan, Velika Britanija, Bolivija, Rusija, Ukrajina, Poljska, Hrvatska, Srbija, itd) i grupnim izložbama (London, Berlin, Venecija, Barselona, Bilbao, Moskva, Amsterdam, Beograd, itd). Dobitnik je niza domaćih i međunarodnih nagrada, uglavnom za dizajn postera u oblasti ilustracije. www.primozzorko.com

Izložba #instagood #instacool #instalife treći je u nizu program koji Ulična galerija realizuje u saradnji s Kulturnim centrom Beograda, u okviru 55. Oktobarskog salona „Stvari koje nestaju.“ www.oktobarskisalon.org

 

Magacin, Kraljevića Marka 4

Izložba Dokumentarni vez

31.oktobar – 2.novembar 2014.

PhotoExpo (Aradac)

Društveno-angažovani umetnički projekat „Dokumentarni vez“, koji realizuju Vahida Ramujkić iz Beograda i Aviv Kruglanski iz Barselone, promoviše vez kao tehniku za dokumentovanje realnosti. Rad umetnika na četiri lokacije u regionu (Aradac/Srbija, Mostar/Bosna i Hercegovina, Bitolj/Makedonija i Štoj/Crna Gora) rezultirao je sa četiri tapiserije velikog formata (2 x 2 metra).

 

Magacin, Kraljevića Marka 4

Dan mladih

31.oktobar – 2.novembar 2014.

KC Lift (Čačak)

Kulturni centar Lift organizuje „Dan mladih“ jednom godišnje od 2011. godine – putem izložbe fotografija, video projekcije i štampanog materijala (brošure sa događaja). Cilj „Dana mladih“ je da deci i mladima u Čačku predstavi mogućnosti za kvalitetno provođenje slobodnog vremena.

 

SUBOTA, 1. NOVEMBAR

Kulturni centar Rex, Jevrejska 16

www.rex.b92.net

14:00 Seminar za svakoga: Antifasižam i denacifikacija, nekad i sad

Seminar se bavi istorijom razumevanja i praktikovanja antifašizma kroz razmatranja procesa denacifikacije u posleratnoj Nemačkoj, odjeka tih procesa u filmskoj i drugoj umetničkoj produkciji, kao i na primeru relativizacije antifašističkih memorijalnih praksi u Italiji. Učestvuju istoričari i aktivisti/kinje koji se bave tim temama.

 

Ljubičica kafe-klub, Prizrenska 11, interfon br. 6/I

19:00 Umetnik kao publika: Dušica Popović

Frekvencija

Otvorena diskusija među publikom o radovima Dušice Popović. Tekst o radovima, kao i odabir reprodukcija radova preporučljivo je pogledati pre diskusije na http://razgovori.wordpress.com

 

CZKD, Birčaninova 21

www.czkd.org

20:00 Predstava „Nije to crvena, to je krv!“ – premijera

Jugoslovenska komunistička, partizanska i revolucionarna poezija

Adaptacija i režija: Bojan Đorđev

Izvode: Stipe Kostanić, Ana Mandić, Miloš Đurović

Produkcija: Teorija koja Hoda (TkH), u koprodukciji sa CZKD-om

Predstava „Nije to crvena, to je krv!“, u režiji Bojana Đorđeva, u produkciji Teorije koja Hoda (TkH) i koprodukciji Centra za kulturnu dekontaminaciju, uspostavlja veze između jugoslovenske komunističke, revolucionarne i partizanske poezije i performansa – umetničke prakse vezane za trenutak izvedbe, večito sadašnje vreme.

Umetničko stvaralaštvo, revolucija i borba neraskidivo su vezani u stihovima Pope, Kajuha, Župančiča i drugih, i to je „crvena nit“ koja prošiva i oblikuje tekst predstave. Teorijska crvena nit predstave, kao i bavljenja partizanskom umetnošću uopšte, je i temeljna studija Miklavža Komelja „Kako misliti partizansko umetnost“.

„Nije to crvena, to je krv!“ nastaje kao istraživanje mogućnosti prevođenja revolucionarne poezije u izvedbeni gest. Zadatak troje izvođača (Miloš Đurović, Stipe Kostanić, Ana Mandić) je potraga za utelovljenjem i društvenom situacijom te poezije danas. Oni je spekulativno smeštaju u koordinate izvedbenog, kolektivnog vremena i prostora i javnu sferu današnjice, koja se prema revolucionarnim idejama uopšte uglavnom odnosi sa, u najblažoj varijanti, postmodernim cinizmom, ili anti-ideološkom histerijom. Komunistička, revolucionarna i partizanska poezija, uprkos predrasudama i klišeima o soc-realizmu, propagandi i antikomunističkom nipodaštavanju, ostaje snažan umetnički izraz, neraskidivo vezan uz revolucionarne i avangardne ideje kreiranja novog, boljeg sveta.

 

Galerija 12 HUB, Karađorđeva 59

www.g12hub.com

20:00 „Interakcija“ predstavlja

Nezavisni filmski centar „Filmart“, Požega

Projekcija nagrađenih filmova sa Međunarodnog studentskog filmskog kampa „Interakcija“, koji NFC „Filmart“ realizuje od 2006. godine, okupljajući studente filmskih škola iz celog sveta.

www.film-art.org/interaction

„Interakcija“ predstavlja – program nagrađenih filmova sa Međunarodnog studentskog  filmskog kampa „Interakcija“

Nezavisni filmski centar „Filmart“ od 2006. godine realizuje Međunarodni studentski filmski kamp „Interakcija“, u okviru kojeg studenti filmskih škola iz celog sveta, tokom tronedeljnog boravka u zapadnom delu Srbije, snimaju dokumentarne filmove na određenu temu. Tokom devetogodišnje realizacije kampa  „Interakcija“ učestvovalo je 174 mladih autora  iz 44 zemlje, a snimljeno je 35 dokumentarnih  filmova. Pet filmova osvojilo je osam nagrada na filmskim festivalima u Indiji, Slovačkoj, Rusiji, Bugarskoj, Makedoniji, Francuskoj i Srbiji.

 

Le Studio, Venizelosova 42

www.lestudio.tk

20:00 Predstava „Transsibirska proza“

Režija: Žan-Batist Demarinji (Jean-Baptiste Demarigny)

Produkcija: Kroz prozor fabrika

 

Scena Carina, Narodnih heroja 30/II

20:00 Umetnost pri kontroli (ili van nje): modaliteti delovanja u polju umetnosti u uslovima bez finansija i bez kompromisa sa trzištem i javnim politikama, tribina

Sagovornici tribine su stvaraoci koji deluju na sceni Carina: Bojana Kovačević-Gajin, Jelena Marković, Natalija Stošić, dr Vlatko Ilić, dr Aleksandar Novaković, dr Vladimir Kolarić i Đorđije Milić. Moderatorka: mr Nataša Milović.

 

Društveni centar Oktobar, Strahinjića bana 33

20.oktobar u Oktobru, izložba

20.oktobar – 15.novembar 2014.

 

Ulična galerija, Čavketov pasaž

Izložba #instagood #instacool #instalife Primoža Zorka (Slovenija)

24.oktobar – 6.novembar 2014.

 

Magacin, Kraljevića Marka 4

Izložba Dokumentarni vez

31.oktobar – 2.novembar 2014.

PhotoExpo (Aradac)

 

Magacin, Kraljevića Marka 4

Dan mladih

31.oktobar – 2. novembar 2014.

KC Lift (Čačak)

 

NEDELJA, 2. NOVEMBAR

Takovska 12

16:00 Dramska radionica Sklopka

grupaAkt, Transformator

http://grupaakt.wix.com/grupaakt, www.transformator.rs

Dramska radionica za odrasle, bazirana na ideji razvoja ličnosti kroz korišćenje različitih dramskih tehnika i alata. Radi se na osvešćivanju tela, postavci glasa, dramske igre. Radionicu vode Valentina Kovač i Draženka Čelebićanin.

 

Magacin, Kraljevića Marka 4

www.ergstatus.org

19:00 Tišina – II faza

Projekat ERGstatusa posvećen Stojanu Simiću, prvom profesionalnom igraču savremenog plesa u Srbiji koji je gluva osoba, a preispituje odnos društva prema pojedincu.

Projekat „Tišina“ ERGstatusa posvećen je Stojanu Simiću, prvom profesionalnom igraču savremenog plesa u Srbiji koji je gluva osoba. U projektu učestvuje veći broj umetnika i saradnika koji individualno rade sa Simićem (Jovana Rakić Kiselčić, Marko Pejović, Boris Čakširan, Nataša Šmelc, Boris Novači Bojić, Jelena Stojiljković, Aleksandra Đokić, Vera Jovanović, Ivana Bučko, Vesna Nestorović Coka i Bojana Mišić).

Odnos društva prema pojedincu koji se ogleda u delu koje je dostupno javnosti jasno definiše stav društva kao politiku odnosa prema čoveku (kao njegovom suštinskom činiocu). Ukoliko je taj pojedinac pripadnik manjinske populacije, ukoliko je njegov svakodnevni život otežan tom činjenicom, onda je odnos društvo–pojedinac veoma važno postaviti u javni diskurs.

Nakon gostovanja na Bitef Polifoniji, projekat „Tišina“ otvara drugu fazu rada i istraživanja ERGstatusa i predstavlja elemente i fragmente veće i kompleksnije slike koja nema konačnu formu. ERGstatus se trenutno tim projektom obraća posmatraču, „razgovara“ sa njegovim mislima i predrasudama, i na taj način definiše pitanja, ali i ostavlja prostor za komunikaciju i interakciju…

Projekat „Tišina“ pomogli su: Stanica – Servis za savremeni ples, Bitef Polifonija, NKSS, Kulturni centar Reks, Grupa „Hajde da…“ i Modni atelje „MA“. Projekat se realizuje uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

 

Kulturni centar Grad, Braće Krsmanovića 4

www.gradbeograd.eu

19:00 Ciklus nemačkog filma (Filme Auf Reisen): Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (režija Fatih Akin)

Posle ciklusa španskih i meksičkih filmova, KC Grad predstavlja savremenu nemačku kinematografiju, u saradnji sa Gete institutom u Beogradu. Film “Crossing the Bridge” Fatiha Akina koji vodi kroz muzičku scenu savremenog Istanbula.

Ulaz besplatan.

 

CZKD, Birčaninova 21

www.czkd.org

20:00 Predstava „Nije to crvena, to je krv!“ – repriza

Jugoslovenska komunistička, partizanska i revolucionarna poezija

Adaptacija i režija: Bojan Đorđev

Izvode: Stipe Kostanić, Ana Mandić, Miloš Đurović

Produkcija: Teorija koja Hoda (TkH), u koprodukciji sa CZKD-om

 

Kulturni centar Rex, Jevrejska 16

www.rex.b92.net

20:00 Performans „Skinite lica sa vaših maski“ grupe 3a3or

Pseudo-psihoanalitički postdramski performans ispituje psihoanalizu kao diskurs koji je baziran na Frojdovoj teoriji, a počiva na ideji da nesvesno dominira nad svesnim i da je seks osnovni izvor ljudske motivacije. Pseudo-psihoanalitički postdramski performans „Skinite lica sa vaših maski“ ispituje psihoanalizu kao diskurs koji je baziran na „Uvodu u psihoanalizu“ Sigmunda Frojda, a počiv na dve osnovne ideje: da nesvesno dominira nad svesnim i da je seks osnovni izvor ljudske motivacije. Prva se može dovesti u vezu sa dominacijom psihoanalize (u odnosu na druge škole psihoterapije) kao diskursa koji je preuzeo određeni nivo klasne moći u buržoaskom društvu, dok se druga stavlja u relaciju sa „perverzijom“ i kvir seksualnošću koja remeti normu. Te dve instance se ukrštaju i preispituju unutar grupne psihoanalitičke situacije. Protagonisti govore o intimnim problemima, osnovnim postavkama psihoanalize i njenoj kritici, kako iz ličnog ugla, tako i preuzimajućiidentitete različitih teoretičara (Fuko, Delez, Poper, Rajh… ), kao i samog Frojda. Publika može da se uključi u performans, a s obzirom da ne postoji striktni scenario, svako je izvođenje jedinstveno – nikada se ne ponavlja.

Performans je premijerno izveden u maju 2014. godine na feminističkom pank festivalu „Punkurica“ u Budimpešti, zatim u julu na festivalu Kvir-feministička-akcija u Beču i u septembru CZKD-u, u okviru projekta „Studije konteksta“.

3a3or je neformalna grupa umetnika i aktivista iz različitih organizacija, a u postavci ovog performansa čine je sledeći autori/učesnici: Dušan Maljković (Centar za kvir studije – CKS), Tanja Marković, Vladimir Opsenica, Saša Kesić, Olja Nikolić Kia (ArteQ) i Biljana Kosmogina (ArteQ).

 

Društveni centar Oktobar, Strahinjića bana 33

20.oktobar u Oktobru, izložba

20.oktobar – 15.novembar 2014.

 

Ulična galerija, Čavketov pasaž

www.facebook.com/UlicnaGalerija

Izložba #instagood #instacool #instalife Primoža Zorka

Prateći program 55. Oktobarskog salona „Stvari koje nestaju“

Magacin, Kraljevića Marka 8

Izložba Dokumentarni vez

31.oktobar – 2.novembar 2014.

PhotoExpo (Aradac)

 

Magacin, Kraljevića Marka 8

Dan mladih

31.oktobar – 2.novembar 2014.

KC Lift (Čačak)