2019

Želeći da unapredi vidljivost nezavisne kulture i istakne važnu ulogu lokalnih inicijativa u kulturnom životu zajednice, Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije pokrenula je festival Na sopstveni pogon, koji se ove godine održava po peti put.

Tokom juna i jula 2019. godine u Zrenjaninu, Nišu, Kragujevcu, Subotici i Šapcu, Novi prostori kulture postaju mesta akcije članica asocijacije koje udruženo istražuju mogućnosti savremenih umetničkih praksi. Intervencijom, razgovorom i pozivom na saradnju, interdisciplinarni program ovogodišnjeg festivala bavi se mogućnostima i snagama lokalnih zajednica da samostalno kreiraju nova polja delovanja pojedinaca i kolektiva. Odnos prema zajedničkoj kulturi tiče se kako stvaralaca, tako i donosilaca odluka, publike, institucija i drugih aktera. Festival Na sopstveni pogon promišlja raznolikost izraza scene i mogućnosti za traženje odgovora na postojeće strateške dileme odnosa prema javnim politikama, participaciji, planiranju pa i čitavom sistemu kulture kojem je danas redefinisanje neophodno na svim nivoima. Ove godine, festivalski programi realizuju se u gradovima u kojima Asocijacija pokreće Forume za kulturu – javne dijaloge o izazovima i mogućnostima scene u kontekstu odlučivanja i planiranja razvoja lokalnih kulturnih politika. Za nas, Novi prostori kulture nisu samo fizička mesta naših programa; oni su stvaralački pogon i inicijativa koja teži promenama.

 

Program:

MLADA PUBLIKA ZA 21. VEK — KNJIGOSKOP

21. JUN, 17:30H (Narodna biblioteka „Vuk Karadžić”; Kragujevac)

26. JUN, 18H (Savremena galerija; Subotica)

27. JUN, 17H (Američki kutak; Niš)

Projekat „Mlada publika za 21. vek”, koji realizuje Knjigoskop, bazira se na seriji jednodnevnih susreta s roditeljima sadašnjih osnovaca i srednjoškolaca – mlade publike za kulturna dešavanja koja traži generacijski prilagođene sadržaje. Ovi susreti uključuju razgovore o tome kakvi savremeni kulturni sadržaji se nude i kakvi nedostaju ovoj ciljnoj grupi, uz detaljnu prezentaciju postojeće ponude iz oblasti književnosti i filma, kao i informisanje o programima iz ostalih umetničkih disciplina koji su dostupni kroz potencijalnu saradnju tih sredina sa članicama ANKSS. Projekat se realizuje u saradnji s lokalnim klubovima iz Nacionalne asocijacije roditelja i nastavnika Srbije.

Cilj ovog projekta je animacija lokalne zajednice i roditelja u pravcu promišljanja savremene kulturne ponude za decu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, kao i razvijanje senzibiliteta za teme, forme i produkcijske oblike primerene 21. veku.

Gostovanja u okviru projekta biće realizovana u Nišu, Subotici i Kragujevcu, a imaće nekoliko segmenata:

  • radionica sa zainteresovanim roditeljima i nastavnicima o postojećim i nedostajućim kulturnim sadržajima za njihovu decu, kao i mapiranje uhodanih i neotkrivenih lokalnih prostora gde bi se takvi sadržaji mogli realizovati.
  • predstavljanje ponude članica Asocijacije NKSS za najmlađu ciljnu grupu.
  • detaljna prezentacija savremene književne produkcije za decu i mlade, namenjena roditeljima, nastavnicima i bibliotekarima.
  • besplatna projekcija domaćeg dečjeg filma „Zlogonje”.

 

FILM NA SOPSTVENI POGON — ELEKTRIKA

28. i 29. JUN, 20H (Park Rajhl Ferenca; Subotica)

Film na sopstveni pogon — Prezentacija Trashxploitation festival inicijative u Subotici

Trashxploitation Festival je inicijativa pokrenuta na neformalnoj sceni u Parizu 2017. godine sa ciljem da bude međunarodna platforma za prezentaciju kratkih, homemade, self-produced autorskih filmova trajanja do tri minuta, kao i ostalih umetničkih formi uključujući performans, street art i grafičke umetnosti. U središtu ideje festivala je ekspresija emancipovana od imperativa tržišta, velikog kapitala, kompleksnih produkcijskih timova, pa ponekad čak i od fundamentalnih akademskih znanja vezanih za film.

Moto festivala „We do not care which means you use to tell a story, as long as you do manage to tell a story” naišao je na vrlo plodno tlo kako u lokalnoj sredini tako i na međunarodnoj sceni, te je nakon festivalskih programa i rezidencija održanih tokom protekle dve godine u Parizu, Atini, Minsku, Madridu i Kluzu, Trashxploitation festival narastao do planetarne mreže u ekspanziji koja broji oko 300 međunarodnih autora i u svojoj arhivi pohranjuje oko 12 sati video materijala nastalih kako od strane međunarodno priznatih autora i umetnika tako i od strane totalnih amatera. Filmovi su grupisani tematski od strane urednika Vladimira Palibrka u jednosatne blokove prema sledećim kategorijama: funny, experimental, social criticism, body/performance, kid-friendly, animation. Sam naziv festivala je neologizam nastao po analogiji sa terminom Exploitation film.

Prezentacija festivala u Subotici sastojaće se od više jednosatnih blokova filmova iz naše online arhive, uz poseban osvrt na tradiciju jeftinog filma u tom gradu oličenu kroz višegodišnje aktivnosti inicijative JFJF – Jugoslovenski Festival Jeftinog Filma.

 

KRATKO I JASNO — SATIBARA

2. JUL 2019. 12 Kulturni centar Zrenjanin; Zrenjanin

16H Radionica Vine’s Not Dead

19 — 21H Projekcije kratkometražnih filmova „Amaterski, s ljubavlju”

Kratko i jasno

Početkom jula u Zrenjaninu kratko i jasno slavimo kratkometražni amaterski film. Udruženim snagama, UG Satibara iz Beograda i znatno mlađi Kino klub Zrenjanin okupiće mlade Zrenjanince na zajedničkoj radionici snimanja ultrakratkih videa, odnosno „vajnova”. Istog dana, za širu publiku se organizuje niz projekcija „uradi-sam” filmova.

Vine’s Not Dead

Iako je Vine bila društvena mreža kratkog veka, šestosekundna video forma koju je ova platforma popularizovala je ostala vrlo važan deo internet video kulture. O popularnosti platforme govori i to da se i dalje mnoge kratke video forme na internetu često označavaju kao „vajnovi”. Ono što je ostalo nakon gašenja platforme jeste i neiskorišćeni umetnički potencijal ove ultrakratke forme. Već smo videli da u šest do sedam sekundi zaista može da se ispriča jasna, zanimljiva, smešna priča, ali je ostalo otvoreno pitanje estetskih dometa ove forme. Radionica Vine’s Not Dead postavlja upravo ovo pitanje kao svoju osnovu. Učesnici radionice biće podstaknuti da eksperimentišu narativom, zvukom i slikom. Radionicu vode rediteljka Marija Rodić (Satibara) i dramaturškinja Galina Maksimović (Kino klub Zrenjanin).

Amaterski, s ljubavlju

Večernji deo programa Kratko i jasno obuhvata prezentacije rada Satibare i Kino kluba Zrenjanin uz projekcije kratkometražnih amaterskih („uradi-sam”, ili DIY) filmova. Satibara će predstaviti radove polaznika programa Moj krupni plan, kao i druge filmove nastale u okviru ovog udruženja. Ovom prilikom će biti prikazani i kratki amaterski filmovi Zrenjaninaca. Na kraju, ovaj događaj će obuhvatiti i projekciju „vajnova” nastalih na radionici Vine’s Not Dead. Program je otvoren za najširu publiku, a održaće se u Kulturnom centru Zrenjanina.

 

MARGINALNE INTERNACIONALE — AGORA ART ACTION

4. i 5. JUL, 19H (Art of Life , Šabac)

Marginalne internacionale – Prezentacija filmskih festivala Underappreciated Moviemakers Festival (Pittsburgh, USA) i Cinema Perpetuum Mobile Festival (Minsk, Belorusija)

Urednik programa: Vladimir Palibrk

U okviru regionalnog festivala nezavisne kulture Na Sopstveni Pogon, dvodnevni program Marginalne Internacionale bavi se fenomenom međunarodnih i planetarnih mreža marginalnih kulturnih i stvaralačkih pokreta. Kakva je priroda organizacije ovakvih pokreta koji postoje kao međunarodne mreže ali su u lokalnim sredinama na margini društvene i kulturne scene? Na koji način se akteri ovih mreža međusobno osnažuju kroz zavereničku razmenu informacija i inspiracija kanalima nekontrolisanim od strane mainstream medija, i plasiranjem svojih aktivnosti na mestima nebitnim i zaboravljenim od strane centara simboličke kreacije, kapitala, mainstream scene? Na koji način ovakvi pokreti zapravo menjaju stvarnost kritikom iste sa svoje autsajderske pozicije i plasiranjem alternativnih modela funkcionisanja, neugroženih zahtevima tržišta i mimo dominantne savremene predstave o profesionalizmu, životnom ostvarenju i uspehu? Pokušaji odgovora na neka od ovih pitanja kao i otkriće mnogih drugih pitanja vezanih za ovaj kontekst nalaze se u filmovima odabranim za ove dve celovečernje filmske projekcije koje dolaze iz dva dijametralno suprotna konteksta – USA i Belorusije.

Program se realizuje kroz partnerstvo udruženja Agora Art Action iz Bele Crkve i Udruženja za razvoj kulture „Elektrika” iz Pančeva.

DAN 1: CINEMA PERPETUUM MOBILE FESTIVAL (Minsk, Belorusija)

Projekcija 1: Selekcija The Best Of CPM – beloruski nezavisni kratkometražni film (Trajanje: 60’)

Projekcija 2: Selekcija The Best Of CPM – međunarodna selekcija the best of filmova sa CPM festivala (Trajanje: 70’)

DAN 2:

Projekcija 1: Underappreciated Moviemakers Festival showcase (Pittsburgh, USA) Trajanje: 90’

Projekcija 2: Nature Morte Avec Oranges, Dick Turner (USA, Francuska) Trajanje: 50’

 

VODE — OPSERVATORIJUM

6. JUL Zrenjanin

JAVNI PROSTORI / GRADSKI TRGOVI / PARKOVI /ISTORIJSKA MESTA / ULICE / RASKRSNICE / DELOVANJE IZ POKRETA

Učesnici: Božidar Mandić i Ivan Zupanc

Osnovni program i aktivnosti će se reflektovati u pojavnosti, govoru, performativnosti i interakciji u prostoru koji nije striktno definisan kao mesto kulturnih dešavanja i susreta sa malobrojnom stručnom publikom, već pre u mentalnom prostoru sučeljavanja sa građanstvom čiji je aparat za mišljenje trenutno blokiran. Umetnobil će kružiti ceo dan ulicama Zrenjanina i pozivati građane sa mega- fona na čašu izvorske vode sa planine Rudnik. Čin uspostavljanja komunikacije i kratkih teatarskih akcija od strane Božidara Mandića približiće i probuditi odnos čoveka prema prirodi i stvaralaštvu u onom ontološkom smislu.